הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה – ידע קריטי לעסקים

הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה – ידע קריטי לעסקים

אם אתם עצמאיים או עובדים בחברה בתפקיד שקשור לכספים, ודאי יצא לכם לשמוע את המושגים הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה. יכול מאוד להיות שלמרות שהמושגים האלה בעלי השפעה ניכרת על העבודה שלכם ובעיקר על העסק, אתם לא באמת מבינים את משמעויותיהם. ראשית, חשוב להכיר את ההגדות:

הנהלת חשבונות חד צידית מתארת את רישום של ההוצאות וההכנסות של העסק בלבד. מתוך הנתונים הללו, ניתן להפיק דו"חות שהחוק מחייב לייצר, לדוגמה דו"ח למע"מ, מקדמות, דוח רווח והפסד ודוח שנתי.

לעומת זאת, הנהלת חשבונות כפולה היא למעשה מערכת משוכללת של רישום כלל הפעולות הפיננסיות אשר מתבצעות בעסק, לרבות לקוחות חייבים, התחייבויות לספקים וכד'.

הבדלים בין הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה

כפי שניתן להבין, הנהלת חשבונות חד צידית היא פשוטה ואינה מורכבת. מדובר בפעולות בסיסיות שכל אחד יכול לעשות עם מעט הכוונה, על כן ניתן לראות שלעתים עסקים קטנים עושים זאת בעצמם במקום לשכור את שירותיו של איש מקצוע. הנהלת חשבונות כפולה, לעומת זאת, מתייחסת לפעולות מורכבות יותר, שמצריכות יותר ידע ומיומנות ביישומן. הבדל נוסף שניתן להצביע עליו הוא שבדרך כלל, עסקים קטנים, עוסקים מורשים ועוסקים פטורים יכולים ליהנות מהקלות בשיטה החד צידית. לעומת זאת, חברות וארגונים גדולים יותר מנהלים לרוב הנהלת חשבונות כפולה אשר מאפשרת להם לעקוב על כלל הפעולות הפיננסיות שמתבצעות בחברה.

 לרכוש את הידע בעצמכם

לעתים קרובות אפשר לראות עצמאיים ובעלי עסקים בוגרים, מצליחים ומוכשרים נרתעים מהנושא, בין אם מדובר על הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה. נראה כי גם כשאנחנו מתבגרים ומתקדמים, מתעוררת אצל חלקנו החרדה שתקפה אותנו בשיעורי המתמטיקה בתיכון לנוכח העיסוק במספרים. במצב כזה, רבים מביאים מנהל חשבונות מקצועי על מנת שינהל את כלל ההיבטים הכספיים של העסק, והופכים את התחום הפיננסי לנקודה העיוורת בעסק, זו שהם לא מעמיקים בה ולא מקדישים לה תשומת לב.

אם משהו בתרחיש הזה מצלצל לכם מוכר, כנראה שהמאמר הזה הוא בשבילכם. אנחנו חושבים שהגיע הזמן שתבינו מה זה הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה, וללמוד כמה דברים על העסק שלכם. למה?

כי ידע זה כוח – אין מי שלא מכיר את המשפט הזה, ובצדק. בכל תחום, ידע הוא כוח. הוא מאפשר לכם לקבל את ההחלטות הנכונות, לשקול את האפשרויות, לחשוב מחוץ לקופסה ובסופו של דבר, להוביל את העסק שלכם להצלחה. היכרות מעמיקה עם העסק היא כלל בסיסי לכל מנהל שרוצה ליצור עסק מצליח, והתחום הפיננסי אינו יוצא דופן.

כדי לשכור איש מקצוע מתאים – בלי להכיר מושגים בסיסיים בהנהלת חשבונות ולהתמצא במצב העסק שלכם, לא תוכלו לבחור את איש המקצוע המתאים. מנהלי חשבונות עשויים להתמחות במגוון תחומים ולצבור ניסיון בעבודה עם עסקים שונים ושיטות עבודה שונות. כדי לבחור את איש המקצוע המתאים ביותר לאופי העסק שלכם ולשיטת הנהלת החשבונות הנחוצה בו, כדאי שתרכשו ידע בסיסי אשר יאפשר לכם לעשות כן.

כדי לעשות את זה בעצמכם – כאמור, הנהלת חשבונות בשיטה חד צידית נחשבת פשוטה משמעותית. בסופו של דבר, מדובר בסך הכל ברישום בסיסי של הוצאות והכנסות. 

לנהל עסק קטן בישראל זו משימה, ולהרוויח מהעסק – זה אף מאתגר. 

על מנת לצמצם הוצאות, ולשלוט יותר וליהנות משקט נפשי בהחלט תוכלו ללמוד את התחום בצורה מסודרת עם איש מקצוע שיעביר לכם את הידע, ולעשות זאת בעצמכם, בלי לשלם בכל פעם למנהל חשבונות כדי להפיק דוחות ונתונים.

פרקטיקום בניהול בנצי אשכנזי יועץ מס מוסמך ומנהל חשבונות בכיר מתמחה בתחום של ניהול חשבונות עצמאי ומספקת לכם כלים לנהל את העסק באופן עצמי בלי תלות בשום גורם נוסף. רוצים לקבל שליטה על העסק שלכם? מעוניינים להרוויח כסף ולחסוך זמן יקר?

צרו עמנו קשר עוד היום בפנייה בטופס צור הקשר או במספר 052-2422912.

בפייסבוק