מדריך לפתיחת עסק עצמאי קטן באינטרנט

מדריך לפתיחת עסק עצמאי קטן באינטרנט

איך לפתוח עסק עצמאי קטן כשמשרדי הרשויות סגורים?  

למי שעדיין לא יודע, נא לדעת שכיום פתיחת עסק עצמאי קטן אפשרית בלי לצאת מהבית, אפשר לפתוח תיק מע”מ באינטרנט, כן כן, מה שהיה בגדר של כמעט חלום הפך למציאות וזו  דוגמא אחת להשפעות החיוביות של מגפת ה COVID-19 על אופן ההתנהלות מול המוסדות והרשויות בישראל.

לפני הקורונה, כידוע כל מי שהיה צריך לפתוח עסק חייב היה לגשת קודם כל למשרדי מע”מ המשויכים לכתובתו או ליתר דיוק לכתובת העסק ובדרך כלל מדובר בכתובת המגורים. אך כעת ניתן לעשות את הפעולה הזו מהמחשב מכל מקום. איך עושים את זה?

מערכת פניות הציבור

כעת נכיר מושג חדש יחסית והוא מערכת פניות ציבור לקוחות של רשות המיסים ובשם הקיצור שלה מערכת המפ”ל. המערכת הזו הוקמה ושודרגה עוד לפני המגיפה אך השימוש שלה הופך כעת למשמעותי ויעיל ביותר לשני הצדדים שלא לומר “קטלני” לבעלי העסקים.

כדי להשתמש במערכת לצורכי פתיחת תיק עצמאי יש למלא את השדות הרלוונטים שעליהם נעמוד מייד. ראשית נבחר נושא ראשי והנושא הוא מע”מ, מדוע? כי ברצוננו לפתוח תיק עוסק במע”מ, בנושא המשני נבחר ברישום ופתיחת תיקים, בתחום נבחר במידע בעניין אישי, סוג הפונה – עצמאי. בחלק הקל של הפרטים האישים נמלא את כל הפרטים שלנו, בפרטי הפנייה נבחר בפנייה לתחנת מע”מ ספציפית, לדוגמא מע”מ חדרה, בנושא נכתוב פתיחת תיק, בהודעה נרשום מכתב קצר ולעניין המתאר את בקשתכם לפתוח תיק מע”מ (שלום..אבקש לפתוח תיק….מצורפים המסמכים…בכבוד רב..). וכעת לחלק המעניין: מצד ימין למטה יש כפתור העלאת קבצים, איתו מעלים את הקבצים שסרקתם בפורמט PDF, אגב, לא צריך סורק, ניתן לסרוק ע”י אפליקציה בסלולרי, התוצאות מצוינות. להלן הטפסים שיש להעלות (צירפתי קישורים בהמשך)

טופס 821 ומלא על כל פרטיו, סריקה של תעודת זהות כולל הספח, סריקת צ’ק או אישור על בעלות חשבון בנק, הצהרת בן זוג נדרשת רק כאשר לעוסק חשבון בנק משותף עם בן הזוג, חוזה קנייה/שכירות של מקום העסק רק אם רלוונטי, מי שעובד מהבית עושה קו אלכסוני וכותב עליו “עובדים מהבית”, אל דאגה לא ישאלו שאלות.

כעת לגבי מילוי טופס 821 מדובר בטופס ובו שני דפים, הדף השני מיועד לחברות ושותפויות ולכן אתם העצמאיים היחידים תדפיסו רק את דף 1. הטופס ברור וקל למילוי אך אעמוד על כמה נקודות שתמיד מקפיצות שאלות לחדשים בתחום:

בשם העוסק ושם העסק רושמים בדרך כלל את אותו הדבר כלומר את השם המלא שלכם אבל אם כבר בחרתם לעסק שם אז אין בעייה לכו על זה ורשמו אותו בשם העסק . אני באופן אישי עדיין נוטה לרשום את שם העסק בדיוק כמו שם העוסק, אולי בגלל בעיות הדואר. בסוג ישות סמנו יחיד. בכתובות מלאו את שלוש המקומות, בתיאור מלא של העסק מספיק שתיים שלוש מילים אם ניתן, בלי תיאורים ארוכים, במחזור שנתי משוער רשמו מה שאתם משערים שיהיה בתנאים ממוצעים, זה רק נתון סטטיסטי ולא מחייב כלל אז לא לחשוש ולא להתעכב, ובפרטי הנכס שבו מתבצעת הפעילות פשוט תשרטטו קו אלכסוני וכתבו בגדול “עובדים מהבית” (בהנחה שלא שכרתם או קניתם נכס למשרד), מי שעובד בחללים משותפים אני מציע לכתוב “עובדים מהבית/חלל משותף” בדומה לפתרון של עובדים מהבית, קו אלכסוני מלל פשוט מהיר ברור והנושא סגור. עסק בהקמה להתעלם ולסיים בתאריך שם העוסק וחתימה/חותמת.

קישורים לטפסים:

טופס 821:  https://www.gov.il/he/service/vat-821

אם שני בני הזוג בעלי החשבון לצרף טופס הצהרה זה: https://drive.google.com…… 

בנצי אשכנזי יועץ מס מוסמך ומנהל חשבונות ותיק מייסד פרקטיקום מציע שיטה חדשה לניהול העסק בקלות וביעילות! ניהול עסק עצמאי שנותן לבעלי העסק את כל הכוח לדעת בדיוק מה קורה בהיבט הכלכלי של העסק בכל עת. פתחתם עסק חדש? אין טעם ללכת לרואה חשבון וגופים אחרים. ניתן לעשות הכל לבד! רוצים לשמוע פרטים נוספים?

צרו עמנו קשר עוד היום בפנייה בטופס צור הקשר או במספר 052-2422912.