מדריך לפתיחת עסק עצמאי קטן באינטרנט

מדריך לפתיחת עסק עצמאי קטן באינטרנט

איך לפתוח עסק עצמאי קטן כשמשרדי הרשויות סגורים?  

למי שעדיין לא יודע, נא לדעת שכיום פתיחת עסק עצמאי קטן אפשרית בלי לצאת מהבית, אפשר לפתוח תיק מע”מ באינטרנט, כן כן, מה שהיה בגדר של כמעט חלום הפך למציאות וזו  דוגמא אחת להשפעות החיוביות של מגפת ה COVID-19 על אופן ההתנהלות מול המוסדות והרשויות בישראל.

לפני הקורונה, כידוע כל מי שהיה צריך לפתוח עסק חייב היה לגשת קודם כל למשרדי מע”מ המשויכים לכתובתו או ליתר דיוק לכתובת העסק ובדרך כלל מדובר בכתובת המגורים. אך כעת ניתן לעשות את הפעולה הזו מהמחשב מכל מקום. איך עושים את זה?

מערכת פניות הציבור

כעת נכיר מושג חדש יחסית והוא מערכת פניות ציבור לקוחות של רשות המיסים ובשם הקיצור שלה מערכת המפ”ל. המערכת הזו הוקמה ושודרגה עוד לפני המגיפה אך השימוש שלה הופך כעת למשמעותי ויעיל ביותר לשני הצדדים.

כדי להשתמש במערכת לצורכי פתיחת תיק עצמאי יש למלא את השדות הרלוונטים שעליהם נעמוד מייד.

ראשית נבחר נושא ראשי והנושא הוא מע”מ, כי ברצוננו לפתוח תיק עוסק במע”מ, בנושא המשני נבחר ברישום ופתיחת תיקים, בתחום נבחר במידע בעניין אישי ובסוג הפונה – עצמאי.

בחלק הקל של הפרטים האישים נמלא את כל הפרטים שלנו, בפרטי הפנייה נבחר בפנייה לתחנת מע”מ ספציפית, לדוגמא מע”מ חדרה, בנושא נכתוב פתיחת תיק, בהודעה נרשום מכתב קצר ולעניין המתאר את בקשתכם לפתוח תיק מע”מ (שלום..אבקש לפתוח תיק….מצורפים המסמכים…בכבוד רב..). וכעת לחלק המעניין: מצד ימין למטה יש כפתור העלאת קבצים, שבעזרתו מעלים את הקבצים שסרקתם בפורמט PDF.  להלן הטפסים שיש להעלות (צירפתי קישורים בהמשך)

טופס 821 ומלא על כל פרטיו, סריקה של תעודת זהות כולל הספח, סריקת צ’ק או אישור על בעלות חשבון בנק, הצהרת בן זוג נדרשת רק כאשר לעוסק חשבון בנק משותף עם בן הזוג, חוזה קנייה/שכירות של מקום העסק רק אם רלוונטי, מי שעובד מהבית עושה קו אלכסוני וכותב עליו “עובדים מהבית”.

כעת לגבי מילוי טופס 821 מדובר בטופס ובו שני דפים, הדף השני מיועד לחברות ושותפויות ולכן אתם העצמאיים היחידים תדפיסו רק את דף 1. הטופס ברור וקל למילוי אך אעמוד על כמה נקודות שתמיד מקפיצות שאלות לחדשים בתחום:

בשם העוסק ושם העסק רושמים בדרך כלל את אותו הדבר כלומר את השם המלא שלכם אבל אם כבר בחרתם לעסק שם אז לכו על זה ורשמו אותו בשם העסק. 

בסוג ישות סמנו יחיד. בכתובות מלאו את שלוש המקומות, בתיאור מלא של העסק יספיקו שתיים שלוש מילים קולעות ללא תיאורים ארוכים, במחזור שנתי משוער רשמו מה שאתם משערים שיהיה ממוצע לשנה. זה רק נתון סטטיסטי ולא מחייב כלל אז לא לחשוש ולא להתעכב, ובפרטי הנכס שבו מתבצעת הפעילות פשוט תשרטטו קו אלכסוני וכתבו בגדול “עובדים מהבית” (בהנחה שלא שכרתם או קניתם נכס למשרד), מי שעובד בחללים משותפים שירשום כנ”ל “עובד מהבית/חלל משותף”. בסעיף עסק בהקמה להתעלם ולסיים ברישום תאריך שם העוסק וחתימה/חותמת.

קישורים לטפסים:

טופס 821:  https://www.gov.il/he/service/vat-821

אם שני בני הזוג בעלי החשבון לצרף טופס הצהרה זה: https://drive.google.com…… 

בנצי אשכנזי יועץ מס מוסמך ומנהל חשבונות ותיק מייסד פרקטיקום מציע שיטה חדשה לניהול העסק בקלות וביעילות! 

 פתחתם עסק חדש? אין טעם ללכת ישר לרואה חשבון וגופים אחרים. 

בעזרת הדרכה ניתן לעשות את הכל בעצמכם! רוצים לשמוע פרטים נוספים?

צרו עמנו קשר עוד היום בפנייה בטופס צור הקשר או במספר 052-2422912.