מילון מונחים בניהול חשבונות עצמאי

מושגים בתחום ניהול חשבונות עצמאי

  1. פתיחת עסק, פתיחת תיק
  2. עוסק או נישום
  3. קבלה, חשבונית, חשבונית עסקה ועוד
  4. עוסק פטור
  5. דו”ח שנתי
  6. רשות המיסים, המוסד לביטוח לאומי
  1. פתיחת עסק – להבדיל משכיר שיש לו מעביד שדואג לו לכל התלושים תשלומי המס אצל העצמאי הוא בעצמו צריך להודיע ולדווח על קיומו ועל כך שהוא עובד בעצמו. פתיחת התיק או פתיחת העסק כפי שזה מוגדר אצל רבים היא הפעולה הראשונית בה מודיע אדם לרשויות שהוא עובד באופן עצמאי והוא ידאג לכל החובות שלו כאזרח במדינת חוק ע”י דיווח ותשלום מיסים. לא בטוח שיהיה חייב לשלם מיסים (הכנסה נמוכה) אבל לדווח הוא יהיה חייב. פעולה ראשונית זו הנה חד פעמית ומאותו רגע עד להודעה חדשה (סגירת עסק למשל) הרשויות ידעו על קיומו כאדם שיש לו הכנסה מהתעסקות עצמאית. שכיר כמובן צריך רק לגשת לראיון עבודה ולעבוד, כל השאר המעסיק ידווח וישלם עבורו. קיים מיתוס שעדיין רבים מאמינים בו והוא שמרגע שיש לך תיק עצמאי לעולם “ירדפו אחריך הרשויות” וגם אם תסגור לא ירדו ממך, מדובר בשטות כי מי שסגר תיק ושילם ודיווח כהלכה אף אחד לא ירדוף אחריו. מי שהתרשל ועשה טעויות ידאג לתיקונן. כלל ברזל הוא מי נוהג ביושר ותום לב יכול לעבוד ללא שום חשש ולהרגיש הכי בטוח.

2. עוסק הוא הגדרה שהומצאה לטובת חוק מע”מ, כך נקרא בחוק מי שהוא עצמאי, יכלו לקרוא לזה גם בשם אחר אבל זה המונח. ובמס הכנסה הוא נראה נישום, אבל פה יש סיבה דיקדוקית מהשפה העברית העתיקה כי מקורו במילה שומה או בשפה מודרנית חשבון לתשלום.

3. קבלה -לכל אחד מהמסמכים הללו ישנה משמעות. נתחיל מקבלה שהתפקיד שלה הוא לתאר את הכסף שנתקבל, אם זה מזומן, אם זה שק אז מפרטים קצת על השק, אם זה בהעברה בנקאית או אפליקציה שהיא סוג של העברה בנקאית. חשבונית תפקידה לתאר מה השירות או המוצר ואין שם אזכור לכסף ואיך שולם. חשבונית מס קבלה זה “שתי ציפורים במכה אחת” ופתרון מצויין לעסקים קטנים שבהם אין צורך בהפרדה מיותרת, מי שירצה מוזמן להפריד ולהוציא פעם חשבונית ופעם קבלה. כעת באים כל מיני מסמכים שנקרא להם “טרום סגירת עסקה” שמטרתם ליצור תהליך מעט ארוך יותר אבל זה לא מתאים כמובן לכולם ולא חל על כולם, נתחיל בהצעת מחיר שהיא מסמך נפוץ אבל אין חובה על אף עסק להוציאו. הזמנה לעומת זאת היא חובה לגבי סוגי עסקים מסויימים. הזמנה תפקידה להראות שיש רצון מצד הקונה לעשות עסקה עם המוכר ויש פה מעיו התחייבות של שני הצדדים להתקדם. עדיין, הכל פתוח ויכול להשתנות או להתפוצץ ולכן זה עדיין לא מסמך מחייב מבחינת תשלום מיסים ולכן קראתי לו “טרום”, אבל הוא חוליה חשובה בשרשרת אצל סוגי עסקים מסויימים ורשויות המס מתעניינות בו במקרה הצורך. חשבונית עסקה היא גם טרום כי תפקידה להודיע ללקוח שעליו לשלם תחילה ולאחר מכן תוצא לו קבלה וחשבונית מס שהיא כאמור המסמך הסופי והמחייב מבחינת תשלום מיסים. אצל עוסק פטור הדברים פשוטים יותר ראו בהרחבה במונח 4.

4. עוסק פטור הוא עוף מעט מוזר בנוף, מצד אחד הוא עסק לכל דבר ומצד שני נתנו לו המון הקלות. כנראה הכל התחיל לפני הרבה שנים כאשר סוחרים קטנים באו למכור בשוק אך לא הייתה להם היכולת להתנהל כמו חנות ולכן קבעו שהם יהיו פטורים מלנהל מערכות ספרי חשבונות, אך התנו זאת במחזורי מכירה עד גבול מסוים. גם כיום עוסק פטור אינו חייב לנהל רישומים, הוא אינו רשאי להוציא חשבונית מס אבל מותר לו להוציא קבלה או חשבונית עסקה שזה עדיף. המסמך יכלול תיאור השירות וגם אופן קבלת תשלום. מותר לו אם יבחר, להשתמש בהצעת מחיר הזמנה. שמרתי עבורכם דוגמא מצוינת למסמך שמתאים לעוסק פטור הקליקו כאן

5. כולם חייבים להגיש דו”ח שנתי, אפילו השכירים, אלא שהם לא יודעים ולא עושים את זה כי יש להם את המעביד שדואג לכך. דו”ח הוא קיצור של דין וחשבון כלומר תפקידו להראות כמה הרווחנו ומה הדין שזה כמה מס עלינו לשלם אם אכן עלינו לשלם, החשבון יראה את ההכנסות, ההוצאות, התשלומים השונים לקופות פנסיה וייקבע לנו כמה לשלם, הכל מתבצע בדוח המקוון לא צריך ללמוד נוסחאות רק צריך להראות נתונים ולמלא את המשבצת נכון. את זה כל אדם בוגר יכול לדעת. את הדוח משדרים פעם בשנה ולאחר מספר שבועות מגיעה החשבון או מה שנקרא שומה שם רואים את התוצאה, לתשלום או להחזר או אפס. אצל עסקים קטנים ופשוטים מלאכת הדוח פשוטה וניתנת לביצוע באופן עצמאי.

6. רשות המיסים כוללת את מס הכנסה ומס ערך מוסף, המוסד לביטוח לאומי הוא גוף נפרד אבל הוא עדיין גוף ממשלתי גדול וחזק כמו הראשונים. מטרתם לגבות תשלום מהאזרח ולהעבירם למשרד האוצר כדי שנהנה משירותים שהמדינה נותנת לאזרחיה. כיום אין הרבה חיכוך עם הגופים הנ”ל בזכות האינטרנט והחדשנות, היום ניתן לשלם ולדווח ללא יציאה מהבית ואף להתכתב ישירות ללא פקס. רשות המיסים עוסקת בגביית מס מעצמאים וחברות ע”י מקדמות על חשבון המס השנתי,  גביית ניכויים משכרם של השכירים, גביית המע”מ החל על מוצרי הצריכה בגובה 17% וכן אכיפה וענישה למי שלא עומד בזמנים ובחוקים. חשוב להבין שלמרות שדובר בגוף גדול מדובר בבני אדם, ולכן אל לחשוש כי תמיד אפשר לדבר, לשאול, לברר, להסביר, תמיד יהיה מי שיקשיב לאזרח וייתן את השירות שמגיע לו. מדובר בעובדי ציבור שחובתם לתת שירות הוגן וראוי. אל תתרשמו מכל מני סיסמאות ריקות כאילו מדובר בדרקון גדול ומפחיד, מי שלא ביצע עבירה עובד נכון ומתנהל ביושר יוכל לצעוד בבטחה ובראש מורם.

מילון המונחים המלא מבית פרקטיקום ניהול חשבונות עצמאי יעזור לכם להתנהל באופן מקצועי יותר ולהבין יותר על העסק שלכם.ובכך לשלוט עליו טוב יותר ויעיל הרבה יותר.

קראו גם על: פתיחת עסק עצמאי קטן