ניהול חשבונות ביתי – כל מה שצריך לדעת

ניהול חשבונות ביתי - כל מה שצריך לדעת

עצמאים רבים בעלי עסק קטן אינם זקוקים בדרך כלל למקום במיוחד לצורכי עבודה שכן כלי העבודה העיקרי שלהם הוא המחשב. לכן, הם יכולים לעבוד מהבית ולנהל ממנו את את העסק שלהם, אולם אם העסק בבית איך זה מתנהל מבחינת הנהלת החשבונות ? 

ניהול חשבונות ביתי  – קדימה מתחילים!

האם ניהול חשבונות ביתי אפשרי? במה הוא כרוך, מה ההשלכות, מה היתרונות או החסרונות?

ראשית, אפשר בהחלט לנהל את החשבונות מהבית שהרי בית העסק נמצא בביתו של בעל העסק והמקום הטבעי ביותר להימצאותם של ספרי החשבונות הוא בעסק עצמו, בבית.

הבית ישמש גם לצרכים עסקיים ולא רק למגורים, כעת יש להחליט היכן למקם את ה”משרד” שלנו, האם בחדר אחד שאותו נבחר כחדר לעסק או שאולי נבחר בפינה שהיא חלק מחדר אחר בבית, בכל אופן שנבחר אין זה משנה את המהות, בכל מקום שנחליט שם יהיה המשרד ומאותו רגע אחוז מסוים מהכלל יהווה את המשרד. (עוד מעט נחזור לאחוז מסוים זה)

ניהול חשבונות ביתי – יתרונות רבים!

היתרונות בניהול חשבונות ביתי משמעותיים, שהבולט ביניהם הוא החיסכון בהוצאות.

כאשר יש לכם עסק ביתי הוצאות הדלק הרכב והנסיעה אינם קיימים ואם הם קיימים גבהם יהיה נמוך משמעותית, בנוסף, אין הוצאות בגין שכירת משרד וכל הכרוך בהן, אין צורך בביגוד והופעה וכן ישנם מקרים בהם החיסכון מגיע עד לנושא של טיפול בילדים ובייביסיטר.

מה המשמעות של החיסכון בהוצאות? פשוט מאוד, נשאר רווח גדול יותר לעומת מצב בו יש להגיע למקום עבודה מחוץ לבית עם כל הכרוך בכך (נסיעה וכד’).  

אז כן, ייתכן והרווח יהיה גדול יותר מצד אחד אולם ייתכן גם שהמס הצפוי יהיה מעט גבוה יותר מהמס שהיה משולם במקרה של משרד מחוץ לבית.  

למרות שלכאורה נראה שהרווח בעסק ביתי עשוי להיות מעט יותר גבוה לא בהכרח שכך יהיו פני הדברים, גם לעסק הממוקם בבית יש הוצאות ואת הנושא של הוצאות בית יש להבין.

זה לא יהיה סימטרי והגיוני אם עסק שמנוהל מהבית לא ידרוש הוצאות בדומה לעסק רגיל. לשם כך נקבעו כללים שמנחים אותנו כיצד לנהוג כיוון שהחוק לא נותן מענה למצב של עסק שמנוהל מבית או דירה.

אז איך מתייחסים להוצאות הבית? 

ברור שחלק מהן יש לשייך לעסק. בדומה לתשלום בגין שכירת משרד או שכירת שטח בחלל עבודה גם בבית אנחנו משלמים על זה, אמנם זה לא “מורגש” כי ישנה תחושה של “כך או כך אנו משלמים” מיסי עירייה חשמל והוצאות תחזוקת בית נוספות, אבל זה לא יהיה נכון אם לא נשייך לפחות חלק מסוים מהוצאות הבית להוצאות העסק. 

נניח שפינת העבודה של העסק הביתי תופשת כ – 25% מהדירה, במצב זה הכלל קובע שיש לקחת בחשבון כהוצאה את אותו היחס מהוצאות הבית הקבועות שהן התשלום לעירייה או לרשות המקומית, לוועד הבניין או מה שמקביל לו, לחשמל אנרגיה ומים. 

אם לדוגמה הוצאות אילו עמדו על 10,000 ש”ח בשנה הרי שניתן לתבוע ניכוי הוצאות של 2500 ש”ח לפי האחוז היחסי שקבענו. אפשר להציג בדוח רווח והפסד שנתי המצורף לדוח ההכנסות את ההוצאות הללו בסעיף אחד שנקרא השתתפות יחסית בהוצאות בית.

מי שיש לו עסק קטן מסוג עצמאי- פרילנסר , ניהול חשבונות ביתי במקרה כזה הוא פשוט מאד במיוחד אם אם לא מדובר בעסק שיש לו מורכבות כגון מלאי או עובדים שכירים בשכר.

היתרונות בניהול חשבונות ביתי עולים על החסרונות שמתבטאים בעיקר בחוסר מגע חברתי ונוחות יתר. 

לסיכום

כיום ניתן לרכוש תוכנות לניהול חשבונות בעלות נמוכה בת כמה עשרות שקלים לחודש, תוכנה זו תסדר ותארגן עבורכם את כל ההכנסות וההוצאות והדוחות לתשלום לרשויות.

בעזרת הדרכה קצרה תוכלו גם לשלוט בעסק ולחסוך סכומים משמעותיים בעתיד.

מעוניינים בייעוץ בתהליך של ניהול חשבונות ביתי? פרקטיקום ניהול חשבונות עצמאי תשמח לסייע לכם לשלוט על העסק מהבית ולחסוך המון זמן והמון כסף! 

צרו עמנו קשר עוד היום בפנייה בטופס צור הקשר או במספר 052-2422912.